Serdecznie zapraszamy KAŻDEGO na happening "Drzewko szczęścia", który odbędzie się na ternie Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy w najbliższą sobotę 10 marca od godz. 13:00 do 14:00.
Spotkamy się pod gruszą przy Oddziale ZOL z osobami które zaprosiliśmy do akcji listem o następującej treści:
"10 marca przy Oddziale ZOL i Kinie Zdrowie (kaplica) na terenie Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy wyrośnie Drzewo ZDROWIA, SZCZĘŚCIA, POMYŚLNOŚCI. Ono chce rosnąć w miejscu, gdzie pomaga się zdrowieć. Pomóż mu ożyć. Przyjdź i na liściu-deseczce zapisz słowem to, co dla ciebie jest potrzebne do szczęścia. Z drugiej strony możesz dowolnie pomalować swój liść. Zawieś go następnie na drzewie. Niech z setkami innych łopocze na wietrze, przynosząc nam to, co na nich zapisaliśmy."
Listy z zaproszeniem przekazaliśmy na ręce terapeutów zajęciowych pacjentom Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy i pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej âTrzy dębyâ, do Ośrodka leczenia narkomanów Metanoia i Monar w Zaczerlanach, dla Koła Emerytów i Rencistów, krwiodawców, do Klubu AA, szkół i przedszkola, do białostockich ośrodków kultury, placówek integracyjnych i specjalnych, księży z parafii rzymskokatolickiej i prawosławnej, polityków, władz gminy i szpitala, dla policji choroszańskiej i wojewódzkiej i inn. Do mediów regionalnych i lokalnych.
Na miejscu będą przygotowane dla uczestników akcji: 200 specjalnych listków z materiału ekologicznego, sznurek, farby, pędzle, markery.
Dodatkową atrakcją będzie: aktorka na szczudłach, pomagająca zawieszać nasze liście, muzyka gitarowa na żywo, ciepła herbata i ciastka. Prawdopodobnie będzie też można oglądać rękodzieło wykonane przez pacjentów choroszczańskiego szpitala.
Najistotniejszym elementem tego happeningu dla wszystkich uczestników będzie element spotkania przeróżnych środowisk, często nie mających ze sobą nic wspólnego, nie raz - unikających się. Inną korzyścią będzie możliwość przyjrzenia się swoim potrzebom na tle pragnień innych ludzi. To działanie będzie też niewątpliwie terapeutycznym dla osób samotnych, pogrążonych chorobą psychiczną, uzależnionych bądź niepełnosprawnych.
Projekt jest częścią programu Równać Szanse administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, finansowanego przez Polsko Amerykańską Fundację Wolności i wpisuje się w jej misję wyrównywania szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym (13-19 lat) z małych miejscowości. Tworzony był w ramach pracy magisterskiej Moniki Tekielskiej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Pomysły na warsztaty były konsultowane z dr Aleksandrą Chmielnicką-Plaskotą, arteterapeutką, psychologiem, oligofrenopedagogiem i rzeźbiarką, pod kontem wartości artystycznej i terapeutycznej.
kreatywna grupa gimnazjalnej młodzieży
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz